Korálovka sedlatá

  Lampropeltis triangulum sinaloe   

 

Výskyt : Od Kanady po  severní Ekvádor. L.triangulum má 28 poddruhů. Tento poddruh obývá oblasti do                                maximálně 1000 metrů nad mořem.

Velikost : Velikost dospělých jedinců se pohybuje od 80 cm až do 120 cm

Vzhled : Tento druh korálovky má velice výrazné a pestré zbarvení. Tělo obepíná několik červených                                       pruhů, které jsou od sebe odděleny trojicí tenkých proužků  (černý, bílý, černý). Červené pruhy jsou                         o něco silnější než černobílé trojice.  Korálovka je štíhlý had, který nemá hlavičku oddělenou  krkem                       od zbytku těla.

Chov :  Korálovka sedlatá je had, kterého bych doporučil začínajícím teraristům. Není náročný na chov, stačí jen                 dodržet pár pravidel. Snadno se rozmnožují  a nepotřebují velké prostory. Terárium pro jedince stačí o              rozměrech80x45x45 cm, teplota přes den v průměru 25-30°C s lokálním ohřevem a přes noc tak kolem              20-23°C,  vlhkost tak kolem 40-70% při svleku i větší doporučuji 1x denně rosit. Substrát bukové štěpky             rašelinu, zeminu s pískem. Neměla by chybět  miska s čerstvou vodou, nějaký ten úkryt, větev na                           lezení,kámen s hranami, aby se měl o co třít, když se svléká .Zimování není nutné, ale pro kvalitní chov a             reprodukci je vhodné.        

Potrava : Ve volné přírodě se živí ještěrkami, hady také stejného druhu nebo i jedovatými, hlodavci, malými                 vejci. V  zajetí se nejčastěji jako krmení používají myši a drobní hlodavci. Mláďata se z počátku krmí 1-2                 týdně myším holetem. Zhruba po půl roce přijímají 3 myší holátka týdně a pak 1x za 1-2 týdny jednu                  malou myš. Je možné krmit jak živou tak usmrcenou potravou. Had kořist dusí v závitech. Pokud                          potravu odmítá, je nutné živého hlodavce z terária odstranit, aby  nezpůsobil hadovi zbytečná zranění.                  Pokus pak opakujeme například jiný den. Nepřijímá-li had potravu příliš dlouhou dobu, je nutné                                vyhledat veterináře a poradit se na vyřešení vzniklého problému. I přes to, že se jedná o hada s převážně                 soumračnou aktivitou, přijímá potravu také přes den.

Odchov : Korálovka patří k velice snadno odchovávaným hadům. Dospívá  ve věku dvou až tří let. K páření                 připouštíme pouze zvířata dlouhá minimálně 0,9-1 metr. Po zimování a po prvním svlékání dáváme pár                      dohromady. Na jaře dochází k páření v období květen až červenec. Přibližně po 45 dnech dochází ke                       snůšce. Samice snáší 6-15 kožovitých vajec. Vejce dáme do inkubátoru, kde udržujem teplotu tak kolem                27-30°C a vlhkost 90% . Přibližně po 50ti-60ti dnech se líhnou malí 15-25 cm dlouzí hadíci. Asi po 14ti                dnech se hadíci svlékají, potom podáváme první potravu.

Poznámka na závěr : U korálovek je známo, že se objevuje kanibalismus, takže se nedoporučuje společný                                              chov. Když už, tak musí byt hadi stejného vzrůstu (stejně dlouzí) !!